JOIN US
Wanted Content Developers, Reporters/Photographers (All Part-time) Call 8547 8547 87

Trivandrum Events

TRIVANDRUM SHOPPING & LIFESTYLE

More Shopping >>

TRIVANDRUM SERVICES

More Services >>

Wednesday, March 23, 2011

Congress Candidate List 2011 Kerala published


Congress party has announced its candidates for the upcoming assembly elections in Kerala. Leader of Opposition Oommen Chandy will contest from Puthupally and Ramesh Chennithala will contest from Haripad. KPCC ex-president K. Muraleedharan will be fielded in Vattiyoorkavu and Lathika Suresh will fight against Chief Minister VS Achuthanandan in Malampuzha.

In the list of 81 congress men published, seven are women candidates.

The full list of congress candidates is as follows:

Kasargod
Uduma: C.K. Sreedharan; Kanhangad: M.C. Jose; Thrikkarippur: K.V. Gangadharan

Kannur
Payyannur: K. Brijesh Kumar; Kalliassery: Indira; Irikkur: K.C. Joseph; Kannur: A.P. Abdullakutty; Thalassery: Rijil Mukkuti; Peravur: Sunny Joseph

Wayanad
Mananthavady – (ST) P.K. Jayalakshmi; Sulthan Bathery (ST): I.C. Balakrishnan; Nadapuram: V.M. Chandran; Koyilandy: K.P. Anil Kumar; Balussery (SC): A. Balaram

Kozhikode
Kozhikode North: P.V. Gangadharan; Beypore: Adam Munshi

Malappuram
Nilambur: Aryadan Mohammed; Wandoor (SC) A.P. Anil Kumar; Thavanur: V.V. Prakash; Ponnani: P.T. Ajay Mohan

Palakkad
Thrithala: V.T. Balaram; Pattambi: C.P. Mohammed; Shoranur: Shanta Jayaram; Ottappalam: V.K. Sreekandan; Kongad (SC): P. Swaminathan; Malampuzha: Lathika Subhash; Palakkad: Shafi Parampil; Chittur: K. Achuthan

Thrissur
Chelakkara (SC): K.B. Sasi Kumar; Manalur: P.A. Madhavan; Wadakkancherry: C.N. Balakrishnan; Ollur: M.P. Vincent; Thrissur: Therambil Ramakrishnan; Puthukkad: K.P. Viswanathan; Chalakudy: K.T. Benny; Kodungalloor: T.N. Prathapan

Ernakulam
Perumbavoor: Jaison Joseph; Aluva: Anwar Sadath; Paravur: V.D. Satheesan; Vypeen: Ajay Tharayil; Kochi: Dominic Presentation; Thripunithura: K. Babu; Ernakulam: Hibi Eden; Thrikkakara: Benny Behanan; Kunnathunad (SC): V.P. Sajeendran; Muvattupuzha: Joseph Vazhakkan

Idukki
Devikulam (SC): A.K. Mani; Udumbanchola: Jossy Sebastian; Peerumade: E.M. Augusthy

Kottayam
Vaikom (SC): A. Saneesh Kumar; Kottayam: Thiruvanchoor Radhakrishnan; Puthuppally: Oommen Chandy

Alapuzha
Aroor: A.A. Shukkoor; Alappuzha: P.J. Mathew; Ambalappuzha: M. Liju; Haripad: Ramesh Chennithala; Kayamkulam: M. Murali; Chengannur: P.C. Vishnunath

Pathanamthitta
Ranni: Peelipose Thomas; Aranmula: K. Sivadasan Nair; Konni: Adoor Prakash; Adoor (SC): Pandalam Sudhakaran

Kollam
Kunnathur (SC): P.K. Ravi; Punalur: Johnson Abraham, Chadayamangalam: Shaheeda Kamal; Kundara: P. Jermias; Kollam: K.C. Rajan; Chathannur: Bindu Krishna

Trivandrum
Varkala: Varkala Kahar; Attingal ( SC): Thankamony Divakaran, Chirayinkeezhu: K.
Vidyadharan; Nedumangad: Palode Ravi; Vamanapuram: C. Mohanachandran; Kazhakuttam: M.A. Waheed; Vattiyurkavu: K. Muraleedharan; Thiruvananthapuram: V.S. Sivakumar; Aruvikkara: G. Karthikeyan; Parassala: A.T. George; Kattakada: N. Sakthan; and Kovalam: George Mercier

No comments:

Copyright 2004-2017 Trivandrum.co.in email: trivandrum.co.in@gmail.com

About us | Contact us | Advertise | Work with us | Submit Information